pagrindaiK.Ptakauskas (kairėje) demonstruoja bonsų formavimą.

Asmeninio archyvo nuotrauka

Iniciatyvos, kad Alytuje atsirastų Lietuvą ir Japoniją suartinsiantis japoniškas parkas, imasi vilniečiai.

Mintis Dzūkijoje įsteigti japonišką parką garsiausiam Lietuvos bonsų augintojui alytiškiui Kęstučiui Ptakauskui kilo prieš penkerius metus. Sulaukęs pritarimo iš tuomečių Alytaus vadovų ir padedamas bendraminčių, jis susisiekė su Japonijos landšafto asociacijos specialistais. Šie, atvykę į Alytų susitiko su miesto valdžia, apžiūrėjo būsimo parko vietą, konsultavo parko idėjos iniciatorius, parengė projekto metmenis ir pažadėjo Tekančios Saulės šalies vyriausybės finansinę paramą. Planuota, kad japoniškas parkas bus įkurtas maždaug šešių hektarų plote šalia Alytaus piliakalnio ir Alytupio upelio. Pirmųjų lankytojų tikėtasi sulaukti jau 2010 metais. Parkas turėjo tapti vienu iš Rytų kultūros židinių Lietuvoje ir pritraukti turistų srautus į Alytų. „Praėjusių metų vasarį Alytaus miesto tarybos posėdyje buvo pritarta japoniško parko kūrimo projektui, jis įtrauktas į Europos Sąjungos finansuojamą URBAN programą bei skirta 5 mln. litų infrastruktūrai. Dalį lėšų planuota gauti iš Japonijos vyriausybės. Bet pasikeitus Alytaus merui projektas be jokio motyvavimo buvo išbrauktas iš nagrinėjamųjų sąrašo“, – teigė K.Ptakauskas. Anot pasaulinį bonsų augintojų pripažinimą pelniusio alytiškio, po tokios žinios jis atsisakė idėjos Alytuje kurti japonišką parką.

Tačiau neseniai likimas jį suvedė su vilniečiais verslininkais, kuriems papasakojo neįgyvendintą svajonę. Šie K.Ptakauskui pasiūlė savo paramą. „Dabar svarbiausia gauti savivaldybės vadovų pritarimą“, – tvirtino nykštukinių medelių puoselėtojas. Parko iniciatyvinės grupės narių teigimu, atsisakius Alytuje įsteigti japonišką parką, būtų praleista istorinė proga plėsti Lietuvos ir Japonijos bendradarbiavimą kultūros, verslo ir švietimo srityse. Projektui įgyvendinti buvo atlikti pagrindiniai paruošiamieji darbai: dvi tarptautinės japonų kultūros konferencijos, japonų specialistų parengtas vizualus parko projektas, sukurta vykdymo komanda.

Alytaus miesto meras Česlovas Daugėla kategoriškai atmeta jam išsakomus priekaištus. „Japoniško parko projektas buvo įrašytas į URBAN programą, tačiau Vidaus reikalų ministerija jį išbraukė, nes iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami tik strateginiai projektai. Japoniškas parkas tokiems nebuvo priskirtas. K.Ptakauskas per pusantrų metų, kai aš buvau meru, nė karto nebuvo užėjęs pasikalbėti apie savo projektus“, – kalbėjo jis. Kol Alytus vis dar svarsto – reikia ar nereikia japoniško parko ir ieško kaltųjų, kodėl nevyksta jokie darbai, Kretingos rajone, Mažučių kaime, 16 hektarų sklype jau kuriamas privatus japoniškas sodas. Jį planuojama atidaryti kitą vasarą.

K.Ptakausko nuomone, šis sodas nebūtų konkurentas parkui, kuris atsirastų Alytuje, nes kuriant pastarąjį dalyvautų abiejų šalių vyriausybės, o tai šiam objektui suteiktų visai kitokį statusą.

 

Autorius: 

Rita KRUŠINSKAITĖ