Truputis istorijos

karpiai„Japonijos metraštyje“, istorinėje knygoje, kuri buvo baigta rašyti 720 m., minima, kad imperatorius Keikou augino koi karpius imperatoriškuose tvenkiniuose. Šie faktai liudija, kad koi pradėti auginti daugiau nei preiš 1900 metų. Dabartinis „nishikigoi“ yra mutavęs iš valgomo koi karpio. Pirmieji nishikigoi pastebėti ir pradėti auginti prieš 200 metų Yamakoshi kaime, šiaurės rytuose esančioje Niigata prefektūroje. Todėl galima teigti, kad tikroji nishikigoi gimtinė yra Yamakoshi kaimas, Oji miestas, Niigata prefektūra, Japonija. Tik Yamakoshi kaime išauginti karpiai gali būti vadinami tikraisiai nishikigoi. Būtent šios vietovės karpiai yra koi karpių etalonas bei aukščiausios kokybės ženklas visame pasaulyje.

Nishikigoi vardas

„Nishiki“ žodis japonų kalboje reiškia šilkinį audinį, išaustą kartu su auksu. Dėl šios priežasties „nishiki“ yra vartojamas, kalbant apie labai gražius ir elegantiškus daiktus. Pavyzdžiui nishikie reiškia „nuostabų paveikslą.“ Taigi nishikigoi savo ruožtu skirtas apibūdinti nuostabų, elegantišką koi karpį, kuris to nusipelnė dėka savo grožio ir tobulų formų. Maždaug 1940 m. „nishikigoi“ tapo bendriniu šnekamosios kalbos žodžiu. Šiandien nishikigoi yra tapęs pasaulinio žodyno dalimi, vartojamu kalbant apie nishikigoi karpius iš Yamakoshi kaimo. Todėl ir mes kalbėdami apie Yamakoshi augintinius turėtume vartoti nishikigoi vardą.

Nishikigoi rūšys

Kuo nishikigoi skiriasi nuo kitų koi karpių?

Visoje Japonijoje priskaičiuojama apie 800 nishikigoi augintojų, iš kurių 600 gyvena Niigata prefektūroje. Dauguma šių augintojų tęsia kelių šimtų metų tradicijas perduodami savo žinias iš kartos į kartą. Ojiya miesto ir Yamakoshi kaimo augintojai yra nishikigoi veislininkystės lyderiai, išauginę kelis tūkstančius nuostabių „motinių karpių“, vadinamų oyagoi. Koi augintojai kituose Japonijos regionuose ar užsienio šalyse importuoja „motininius koi“ ir užsiima tolimesne veislininkyste. Svarbiausiai klausimas į kurį reikėtų atsakyti yra „ar gali kitų regionų ar šalių augintojai nuolat išauginti aukščiausios kokybės nishikigoi karpius jeigu jie turi puikius oyagoi (motininius rūšies štamus)?“ Atsakymas yra vienareiškmiškas – NE.

Šiuo metu priskaičiuojama apie 80 visokiausių rūšių koi karpių, kurias per kelis šimtmečius išveisė Yamakoshi kaimo augintojai. Kiekviena nishikigoi rūšis skiriasi savo spalvomis ir tų spalvų specifiniu išsidėstymu. Įdomu pastebėti, kad kiekvienas nishikigoi augintojas turi savo mėgiamas rūšis, kurias augina iš kartos į kartą. Pavyzdžiui vieni gali specalizuotis tik ogon (auksinis), shiro utsuri (ant balto koi kūno juodos dėmelės), showa sanshoku (juoda, raugona ir balta spalvos) ir kitų rūšių auginime ir veisime. Išauginti tam tikros nishikigoi rūšies aukščiausios kokybės karpius yra reikalingos specifinės žinios, todėl yra psecializuojamasi. Augintojai mėgsta sakyti, kad „nishikigoi auginimas yra tarsi gyvenimas kartu su gamta, kalbėjimas su gamta, nuolatinės pastangos atskleisti kiekvieno nishikigoi potencialą. Kas kartą mes labai daug ką išmokstame iš savo augintinių nishikigoi.“

Chuetsu didysis žemės drebėjimas

2004 metų spalio mėnesį Niigata supurtė milžiniškas žemės drebėjimas, kurio metu žuvo 67 žmonės, buvo sužeista daugiau nei 4800, sugriauta virš 16,000 namų. Šio fatališko žemės drebėjimo metu sunaikinta net apie 80 procentų nishikigoi tvenkinių.

Pastarasis žemės drebėjimas padarė milžinišką žalą absoliučiai daugumai nishikigoi augintojų. Žemės drebėjimas tapo tikriausiu košmaru, kadangi buvo sugriauti, kai kurie iš jų nepataisomai, ne tik tvenkiniai, bet taip pat žuvo daugelį dešimtmečių auginti ir puoselėti oyagoi. Žiauraus likimo palaužti augintojai, buvo benuleidžiantys rankas, kuomet iš viso pasaulio pradėjo plaukti nishikigoi mylėtojų laiškai su nuoširdžiausiais palaikymo žodžiais bei raginimais nepasiduoti ir išsaugoti šimtmečių tradicijas.
Šiandien, prabėgus šešiems metams po žemės drebėjimo, užsukus į Yamakoshi kaimą galima konstatuoti, kad dėka nepaprastai glaudaus visos neshikigoi augintojų bendruomenės tarpusavio bendradarbiavimo (tuoj po žemės drebėjimo gyvi likę oyagoi buvo perkelti pas kitus augintojus į nepažeistus tvenkinius ir pan.), Yamakoshi sugrįžo į įprastą ritmą. Žemės drebėjimas tik dar labiau sustiprino bendruomenės tarpusavio ryšius. Yamakoshi ir nishikigoi grįžo dar stipresni nei buvo anksčiau.

Trys esminės sąlygos reikalingos išauginti aukščiausios kokybės Nishikigoi

1. Specifinės gamtinės sąlygos, reikalingos išauginti puikius oyagoi.

2. Daugybės metų patirtis ir know-how arba kitaip tariant iš kartos į kartą perduodamos nishikigoi auginimo ir veisimo paslaptys.

3. Glaudi nishikigoi augintojų ir veisėjų tarpusavio partnerystė, paremta šimtaprocentiniu tarpusavio pasitikėjimu.

Nishikigoi kokybės garantas

Mažai kas žino, kad per pastaruosius du šimtus metų Niigata prefektūroje išauginti nishikigoi niekada nėra tapę KHV (koi herpes virus) viruso nešiotojais. Ir tik prieš porą metų pirmą kartą istorijoje Niigatoje užfiksuotas KHV užsikrėtusio koi atvejis. Tačiau čia derėtų pastebėti, kad užsikrėtęs koi buvo išaugintas Osakoje (dėl žemės drebėjimo pasėkmių atvežtas į Niigata). Išaiškėjus šiam atvejui tuoj pat buvo pritaikytos vidinės Niigata prefektūros nishikigoi augintojų taisyklės. Šios taisyklės skelbia, kad atsiradus nors vienam KHV užsikrėtusiam karpiui, augintojas privalo sunaikinti VISUS savo nishikigoi karpius ir sustabdyti savo veiklą dviems metams. Neabejotinai, tai yra drakoniškos, bene pačios griežčiausios nishikigoi augintojų vidaus taisyklės visame pasaulyje. Kita vertu tai yra aukščiausios kokybės ir sveikų nishikigoi karpių garantas.

Nuo šiol šiuos japoniškus karpius Jūs galite užsisakyti pas mus.