vielavimasViela – pagalba komponuojant bonsai medelį

Viena pagrindinių priemonių bonsai formuoti yra vielų panaudojimas apvyniojant kamieną ir šakas,  specialiai tam skirta viela. Tik vielų pagalba mes galime pakeisti šakų augimo kryptį. Beveik nė vienas medis jį komponuojant neapsieina be šios formos suteikimo priemonės.

Ši komponavimo priemonė atitinka natūralų procesą. Iškritus pirmajam sniegui ir likus jam gulėti ant medžių šakų, jis nulenkia šakas žemyn ir tuo pačiu natūraliu būdu formuoja medį.

Skirtinguose regionuose praeina daug mėnesių, kol sniegas nutirpsta.

Stebint tokius medžius, galima pastebėti, kad šakos nebegrįžtą į pradinę poziciją, kurioje augo dar prieš žiemą.

Šis procesas pasikartoja kasmet.

Todėl ir senesnių spygliuočių medžių yra pastebimas šakų augimas žemyn, o dar jaunų medelių  augimas aukštyn, stiebiantis į šviesą.

Tai netaikytina lapuočiams. Dėl trūkstamo šakų kiekio medienoje ir dėl mažesnio lankstumo jie numeta lapus nuo savo šakų, dar prieš prasidedant žiemai, kad šios nenulūžtų nuo sniego.

Kodėl aprišant medelį, vielavimo technika yra labai svarbus bonsai formavimo faktorius?

Teisingai viela apvyniotas formuojantis medelis, nepatiria streso ir nepažeidžiama jo žievė.

Per stipriai įveržta viela gali įsirėžti arba pažeisti senų medžių vertingą žievę.

Gerai apvyniota viela nekrenta į akis ir negadina bendro įspūdžio, kurį perteikia medelis.

Vielos rūšys

Bonsai formavimui tinka tik specialiai tam paruoštos aliumininės ir varinės vielos, kurios turi būti įvairių storių. Gaila Lietuvoje gauti tokios vielos praktiškai neįmanoma. Ji yra importuojama iš Japonijos, Korėjos ir kt. šalių.

Geležinės, aliumininės ir varinės vielos, kurios nėra skirtos bonsai formavimui nėra tinkamos ir jų naudoti negalima, nes jos yra per kietos ir vyniojant medelį gali pažeisti žievę.

Vielos

Tarp bonsai profesionalų geriausia yra varinė viela ir ji plačiausiai naudojama, kadangi yra stipresnė ir to paties storio šakai formuoti galime panaudoti plonesnę vielą nei aliuminio.

Pradedantiesiems Bonsai mėgėjams patariama naudoti aliuminio vielą, nes ji yra lankstesnė ir su ja geriau dirbti. Padarius klaidą vyniojant medelį, aliuminio vielą galima atvynioti ir vėl pervynioti, ko negalima daryti su varine viela.

Viela yra skirtingo skersmens. Skirtingo skersmens šakoms reikia skirtingo skersmens vielos. Dažniausiai vartojama tokių dydžių viela: 0,5, 0,8, 1, 1,5, 2, 2,5, 3,0, 3,5,4,4,5, 5,0, 5,5, 6,8,10mm.

Vielos rišimas (vielavimas)

Pirmiausiai parinkite tinkamo dydžio vielą pagal šakelę, kurią rišite. Vielos ilgis turi sudaryti maždaug 1/3 šakos ar kamieno dydžio. Pamatuokite rišamos šakos ar kamieno ilgį ir prieš nukirpdami pridėkite dar 1/3 ilgio. Visada pradėkite rišti nuo kamieno, po to riškite visas Pagrindines (pirmines) šakas, ir tik po to antrines ar mažesnes šakas.

Visada riškite priekio link, ne į šonus ar atgal. Kitaip tariant, atsistokite prieš šaką, kurią rišite ir riškite į priekį. Taip nesutraiškysite lapų ar šakų, kurie gali pakliūti po viela.

Žiūrint paveiksliukus po paveiksliuku bus aprašyta kaip teisingai, tai daryti ir kokios galimos klaidos.