Arbatos gėrimo ceremonija

Arbatos gėrimo ceremonijos pagrindiniai principai yra: tyla, švara, ramybė ir pagarba. Šių principų pagrindu atliekamas visas ritualas..

Samteliu pasėmęs arbatžolių, užpila vandeniu, ryžių šluotele plaka garuojančią arbatą. Kai arbata pradeda putoti žaliais debesimis iki pat puodelio kraštų, šeimininkas padeda ją netoli židinio, tokiu būdu parodydamas, kad svečiai gali vaišintis.

Arbatos ceremoniją – “Pirmasis puodelis tik suvilgo mano lūpas ir gerklę, antrasis pašalina vienišumą, trečiasis žada ramybę, ketvirtasis pro odą išvaro visą gyvenimo blogį, penktasis skverbiasi į mano jausmus, šeštasis nuteikia svajonei, septintasis…

Ceremonijoje svarbiausia – sutaurinti penkis žmogaus jutimus. Kai gėrimasi bonsai ar puodeliu – apvalomas regėjimas, kvėpavimą apvalo sklindantis smilkalų kvapas, klausą veikia virdulio “dina”, ragaujant arbatą išplaunama burna, o puodelis sustiprina lietimo pojūčius.

Japonai mano, kad geriantieji arbatą tampa geresni, švaresni, gali geriau suprasti vienas kitą ir save. Arbatos gėrimo ceremonijoje svarbiausia yra vidinis dalyvaujančiųjų ryšys, susikaupimas, apmąstymai, pokalbis su pačiu savimi, su menu.

Arbatos gėrimo ceremoniją japonai perėmė iš kinų, bet suteikė jai unikalias japoniškas formas, gerokai pakeitė bei estetizavo. Vakariečiai dažnai nesuvokia šio ritualo visumos, kadangi arbatos gėrimo ceremonijos tradicija yra neatsiejama nuo visos japonų kultūros, dzenbudizmo filosofijos…

Arbatos gėrimo ceremonija yra estetizuotas pasaulis, minimalumo, asketizmo idėja, teigianti, kad žmogui reikia labai nedaug. Čia svarbi kiekviena smulkmena. Ypatingas dėmesys skiriamas švarai (namelio, arbatos indų, net svečių ir šeimininko drabužių), svarbu net garsai už lango, užverdančio vandens garsas, lietaus šnarėjimas lauke. Šis ritualas padeda siekti vidinės harmonijos ir apsivalymo.

Japoniška arbatos gėrimo ceremonija yra sudėtinga, formali ir rami. Vyksta pagal griežtai nustatytą tvarką ir judesių seką, čia daug taisyklių. Dažniausiai arbatos ceremonija prasideda pietų metu ir trunka apie keturias valandas.


42677064_10205094653124146_7169895804100935680_n